Rauarikkad toidud – millised toidud vastavad sinu igapäevasele rauavajadusele kõige paremini?

Rauarikkad toidud ja rauda sisaldavad toiduained peaksid olema meie igapäevase toitumise oluline osa ning aitavad meil elada täisväärtuslikumat ja tervislikumat elu.

Meie tervis on väga mitmetahuline mehhanism – ainult ühe aspekti eest hoolitsemine ei ole alati kõige tõhusam ja mõistlikum valik. Oma heaolu parandamiseks ja parema elu elamiseks peaksite kaaluma oma toitumise tasakaalustamist oluliste toitainetega. Kuna meie organismid koosnevad erinevatest peenhäälestatud liikuvatest osadest, vajab igaüks neist oma toimimise toetamiseks spetsiifilisi toitaineid. Peamine viis, kuidas enamik inimesi saab toitaineid, on toidust ja vitamiinidest – ja kuigi vitamiinid võivad tunduda hea ideena, on dieedi koostamine, et saaksite kõik olulised toitained toidust, parem valik.

Kui räägime toitainetest, siis üks olulisemaid neist on raud. Rauarikkad toidud (ning rauda sisaldavad toiduained) on seega väga olulised terve ja tugeva keha säilitamiseks. Raud peaks olema teie dieedi oluline osa ja aitab teie kehal korralikult kasvada ja areneda, samuti toetama seda, kui tunnete end haigena. Raud on mineraal, mida võib looduslikult leida paljudes toiduainetes, kuid pidage meeles, et igapäevase vajaduse rahuldamiseks võite võtta ka rauapreparaate. 

Toitumine, hemoglobiini tõstjad ja vitamiinid.

Rauarikkad toiduained on üks asi aga miks on raud nii oluline? 

Raud aitab toetada paljusid teie organismi elutähtsaid funktsioone, sealhulgas teie keha vajadust hemoglobiini ja müoglobiini tootmiseks (sisaldab raud hemoglobiini tõstvad toiduained). Need kaks on valgud, mis aitavad hapnikku teie kehas laiali jaotada, toetades tervislikku keskkonda teie keha erinevate süsteemide vahel. Lisaks sellele, et raud toetab seda väga olulist hapniku jaotamise rolli, kasutatakse seda ka mõne olulise hormooni tootmiseks.

Raud toidus ja kust saab rauda?

Väga hästi, raud on ülioluline toitaine, mis aitab meie keha tervena hoida. Aga kust sa rauda saad?

Teatavasti leidub rauda looduslikult paljudes toiduainetes (mis sisaldavad ka hemoglobiini tõstvad toiduained) – õnneks väga varieeruvates toiduainetes, mida saab kasutada nii taime-, vegan- kui ka tavatoitumisel. Rohke rauarikka toidu söömine võib olla oluline rauavaegusaneemia vältimiseks, eriti kui teil on üks või mitu riskitegurit. Mõned riskitegurid hõlmavad perekonna ajalugu, veganlust, sagedast vereloovutamist ja muud – nii et mõelge hoolikalt, millised rauda sisaldavad toiduained teile sobivad.

Seega, kui teie toidulaud koosneb peamiselt lihast, on teil hea meel teada saada, et üks parimaid rauarikkaid toidud on rauarikas liha – raud toidus on väga paindlik. Nende hulgas on maks – kuigi mõned inimesed ütlevad, et see ei maitse peaaegu nii hästi, ei saa te eitada selle kasulikke toiteväärtusi. Sama kehtib ka muu elundiliha kohta. Nende hulka kuuluvad keeled, südamed, neerud, luuüdi ja nii edasi. Need võivad pärineda mitmesugustest loomadest, sealhulgas lehmadest, sigadest, talledest ja kitsedest – head rauda sisaldavad toiduained on mitmekülgsed.

Üks asi, mida peaksite siiski meeles pidama, on teie tervislik seisund. Ükski dieet pole universaalne ja kõik sellesse tehtavad muudatused peaksid olema hästi läbimõeldud. Mõnikord võib arstiga konsulteerimine olla mõttekas (näiteks kui teil on kõrge kolesteroolitase ja rauasisaldusega liha söömine ei pruugi olla teie jaoks parim valik). 

Peale maksa saab rohkelt rauda ka punasest lihast, mis on meie toidulaual väga levinud osa, nii et siin ei tohiks probleeme olla. Veel üks väike mainimine on linnuliha – saate täita oma toitumisvajadusi, süües rohkelt kanaliha. Maitseb hästi ja lihtsalt valmistatakse, mida veel vaja oleks?

Lõpuks, kui eelistate taimetoitlust, on rauda kalas ja mereandides palju. võtke näiteks karbid – saate valmistada väga mitmekülgseid roogasid ja lisada neid väga erinevatesse asjadesse. 

Kui eelistate liha täielikult vältida, saate aga palju rauda saada puuviljadest, mille hulka kuuluvad granaatõunad ja mooruspuumarjad – head raua allikad igale inimesele. Lisaks on banaanidel ja õuntel ka suur toitainete sisaldus. Raua saamiseks oleks parem juurviljadest – oad, kikerherned ja läätsed on saadaolevatest toiduainetest kõrgeima rauasisaldusega, seega rauarikkad toidud ja dieedid, mille osa nad on, võivad olla väga paindlikud.

Rauarikkad toidud koos teiste toitainete ja tervislike toiduainetega aitavad sul elada paremat ja tervislikumat elu. Tarbi rohkelt rauda sisaldavad toiduaineid ja aita toetada oma keha igapäevast talitlust – vali endale sobivad raua allikad.

Seega, mida iganes sa teha otsustad, arvesta oma dieedi koostamisel rauda sisaldavad toidud ja raua rikkad toidud. Raua rikkad toidud aitavad teil tagada, et teie keha saaks igal ajal piisavalt hapnikku ning rauda sisaldavad toidud aitavad teil valmistada tervislikku ja maitsvat toitu. Rauasisaldusega toidud ulatuvad puuviljadest lihadeni – vali endale, oma kehale ja toitumiseelistustele sobivad rauasisaldusega toidud.

Normaalne pulss – kõik, mida pead teadma, et püsida tervena

Normaalne pulss on hea tervise üks põhinäitajaid.

Inimese normaalse pulsisageduse puhul tuleb arvestada paljude asjadega – inimese normaalne pulss võib varieeruda sõltuvalt sellest, mida teete, sealhulgas sellest, kas te lihtsalt puhkate või tegelete tugeva füüsilise tegevusega. Te ei tohiks enamuse ajast muretseda normaalse pulsi pärast, kuid mõnikord võib see olla hea hinnang teie üldisele tervisele või lihtsalt sellele, kui palju stressi teie keha igal ajahetkel kogeb. Normaalne vererõhk ja pulss on kaks omavahel väga seotud asja, mis toetuvad sinu keha tagasisideahelatele ja nii tugevalt (normaalne pulss pole universaalne, kuid normaalne pulss lastel, normaalne pulss meestel ja normaalne pulss naistel erineb). Kui olete mõelnud, mida olulist peaksite normaalse pulsi kohta teadma – ärge vaadake enam. Vaatleme mõningaid kõige olulisemaid asju, mida peaksite normaalsele pulsile mõeldes arvestama.

Mida näitab pulss?

Mis on pulss ja kui palju on normaalne pulss?

Normaalne pulss inimesel varieerub inimeseti ja sõltub sageli sellest, millise tegevusega te tegelete. Lihtsamalt öeldes näitab normaalne pulss ainult normaalset südamerütm või südame löögisagedust. Enamiku inimeste jaoks jääb normaalne pulsisagedus (ehk normaalne südamelöökide arv minutis) vahemikku 60–100 lööki minutis. Pidage meeles, et see on puhkeolekus, seega ei mingit füüsilist tegevust ega midagi sellist. Lisaks varieerub normaalne pulss olenevalt teie vanusest (nt normaalne pulss lastel) ja isegi soost – see, kas olete naine, laps või mees, võib oluliselt mõjutada teie südamelöögi sagedust minutis. 

Muretsemiseks pole põhjust, isegi kui teie normaalne pulss on tavapäraselt aktsepteeritavast vahemikust veidi üle või alla selle. 

Kui palju on kiire pulss?

Üks märk sellest, et südame löögisageduse mõõtmise põhjal võib-olla tasub arsti juurde minna, on see, kui BPM tõuseb üle 100 löögi minutis (siis on sinu pulss kõrge). Seda seisundit nimetatakse tahhükardiaks – kuigi see kõlab tõsiselt, on see lihtsalt meditsiiniline termin ja võib omakorda olla seotud paljude erinevate tervisehäiretega. On täiesti okei, kui teie südame löögisagedus tõuseb treeningu või iivelduse ajal – normaalne pulss treeningul on väga erinev (just nagu normaalne pulss lastel, normaalne pulss joostes jne). Pulsi mõõtmine aitab sul oma keha paremini mõista.

Mõnel juhul võib kiire pulss olla aga stressi märk – kui tunnete peapööritust või pearinglust ja hakkate teadvustama oma südamelööke või kogete südamepekslemist, peaksite kaaluma perearsti poole pöördumist.

Mis on aeglane südame löögisagedus, ehk madal pulss?

Nüüd, kui me teame, mis on kiire pulss, on mõistlik mõista, mis on aeglane kuulmissagedus. Normaalne pulss võib mõnikord jääda väljapoole tavaliselt aktsepteeritud piire. Kuigi üldiselt peetakse pulsiks alla 50 pulsiks aeglast kuulmissagedust, võib paljude noorte või sportlaste normaalne puhkeoleku kuulmissagedus jääda alla 60 löögi minutis – seda nimetatakse bradycardiaks. 

Aeglasem pulss võib olla täiesti loomulik, kui kasutate mõnda ravimit, mis mõjutab otseselt või kaudselt teie südame löögisagedust. Muretsema peaks siis, kui jääte väljapoole kategooriaid, kus aeglase pulsisagedusega inimesed on normaalsed – kui tunnete end halvasti ja pulss on madal, võib see viidata sellele, et teie südamega on probleeme. Sel juhul on kõige kindlam võimalus alati arstiga rääkida – südame löögisagedus rahuolekus on näitaja.

Lõppkokkuvõttes võib normaalne pulss olla hea näitaja teie üldisest tervisest, eriti südame-veresoonkonna tervisest, kuid aktiivne eluviis ja tervislik toitumine on alati suurepärane, et vältida selliseid ebameeldivaid probleeme.

Nagu olete õppinud, võib normaalne pulss olla hea näitaja, eriti kui teie tervisega on midagi valesti, kuid kaaluda tuleb veel palju muid asju. Näiteks võib normaalne pulss lastel olenevalt päevast olla väga erinev, nagu normaalne pulss rasedal või normaalne pulss kõndimisel. 

Meie tervis peaks olema terviklik – normaalne pulss, hingamine, normaalne südamerütm, kehatemperatuur, meie füsioloogia on kõik olulised tegurid, mida tasuks kontrolli all hoida.